[ Nastavení systému spolupráce a podpory neformálních pečujících s pečovatelskou službou jako záruka setrvání v domácím prostředí ]
Projekt je zaměřen na vytvoření a ověření systému spolupráce a podpory neformálně pečujících a ve dvou pečovatelských službách městských částí Praha 3 a Praha 8 u uživatelů s vyšší mírou závislosti, kde spolupráce neformálních pečujících s formálními pečujícími je často podmínkou možnosti setrvání osoby ve svém domácím prostředí a kdy neformální pečujících bez podpory a zaškolení péči předem vzdávají či končí vyčerpaní.
V rámci projektu bude mj. vytvořena Metodika spolupráce a podpory neformálně pečujících a zavedena do praxe u dvou zapojených pečovatelských služeb. Na podporu péče budou ve spolupráci s městskými částmi ustaveny multidisciplinární týmy. Metodika spolupráce a podpory neformálně pečujících bude aplikována při podpoře uživatelů a jejich neformálních pečujících.
Projekt kromě podpory uživatelů a neformálních pečujících připravují pečovatelskou službu na její novou povinnost podpory pečujících, jež je v současné době připravována v podobě novely zákona o sociálních službách.
Cíle projektu:
Hlavním cílem projektu je umožnit lidem s vyšší mírou závislosti zůstat v domácím prostředí za podpory především neformálních pečujících a odborné sociální služby – pečovatelské služby, kdy neformální pečující budou schopni poskytovat péči dlouhodobě bez pocitu vyčerpání, ztráty zaměstnání či ohrožení vztahů.
Specifické cíle:
- Zvýšit informovanost o možnosti spolupráce při péči a podpory neformálně pečujících. Podávání informací veřejnosti o spolupráci a podpory neformálních pečujících se stane běžnou součástí informování poskytovaného především místní pečovatelskou službou a městskými částmi, které jsou často prvním kontaktním místem.
- Zajistit dostupnost podpory neformálním pečovatelům od nastavování péče, získávání dovedností potřebných pro péči i v průběhu poskytování péče, a to včetně schopnosti vyrovnat se s novou situací např. změnou zdravotního stavu atd.
- Zvýšit dovednosti a znalosti pracovníků pečovatelských služeb v oblasti spolupráce a podpory neformálních pečujících a péče o lidi s vyšší mírou závislosti v domácím prostředí.
- Vytvořit, pilotně ověřit a zavést systém spolupráce a podpory neformálních pečujících na podkladě Metodiky spolupráce a podpory neformálně pečujících ve dvou transformovaných pečovatelských službách, a tím připravit služby na chystanou budoucí zákonnou povinnost či jiné odborné činnosti vedoucí k udržení uživatele v jeho domácím prostředí za pomoci spolupráce a podpory neformálních pečujících.
- Zmapovat podmínky a potřebné změny v pečovatelských službách umožňující zavedení funkčního modelu spolupráce a podpory neformálně pečujících včetně tvorby dynamického modelu spolupráce a podpory neformálních pečujících pro šíření do dalších pečovatelských služeb. Model umožní např. modelovat „kolik úvazků sociálních pracovníků pro spolupráci a podporu neformálně pečujících musí vzniknout, aby byla služba schopna zajistit tento model péče při prioritním poskytování pečovatelské služby uživatelům s vyšším stupněm závislosti – případně i jiné scénáře a jejich podmínky.
Projekt je podpořen z Výzvy č. 27 – Zavádění nových řešení ve službách podporujících sociální začleňování (1) a je spolufinancován Evropskou unií. Registrační číslo projektu je CZ.03.02.02/00/22_027/0001239. Realizace probíhá od srpna 2023 do konce července 2025 (24 měsíců).
Vstupní evaluační zpráva je zde
[ Pečovatelská služba jako příležitost žít tam, kde jsem doma ]
Cílem projektu je podpora péče především o seniory a osoby se zdravotním postižením v domácím prostředí a posílení významu pečovatelské služby jako základní služby péče komunitního charakteru. Do projektu jsou zapojeny pečovatelské služby z Prahy (3 pečovatelské služby) a Plzeňského kraje (17 pečovatelských služeb).
Cíle projektu:
Obecným cílem projektu je posílit nastavení pečovatelských služeb s důrazem na zlepšení nastavení péče o osoby v jejich přirozeném prostředí a podpořit jejich roli základní služby poskytující odbornou péči, a na roli služby, která je schopna zachytit a podpořit širokou cílovou skupinu v běžném prostředí a na území, kde často jiná sociální služba péče není.
Specifické cíle:
- Zlepšit především časovou dostupnost nabízených služeb pečovatelských služeb tak, aby službu mohly začít využívat i osoby s vyšší mírou závislosti a další cílové skupiny (nikoli pouze senioři). U zapojených služeb dojde v průběhu projektu k rozšíření provozní doby (odpolední a večerní hodiny, víkendy a svátky). U dalších služeb dojde k tomu, že pečovatelská služba bude ve večerních hodinách, o víkendech a svátcích skutečně pravidelně nabízena a poskytována v souladu s inzerovanou provozní dobou, a to především v oblasti úkonů péče.
- Zvýšit dostupnost a připravenost pečovatelských služeb na podporu lidí se zdravotním postižením (fyzickým, mentálním či kombinovaným), chronickým onemocněním a rodin s dětmi v nepříznivé soc. situaci. Dojde k rozšíření cílové skupiny služby a zároveň stoupne jejich podíl mezi uživateli služby.
- Při jednání se zájemcem o službu a následně v průběhu poskytování služby bude ověřováno, zda se jedná o osobu v nepříznivé sociální situaci a zda požadovaný úkon vede k obecnému cíli sociálních služeb – podpoře samostatného života v přirozeném prostředí a soc. začleňování. Dojde k posílení dodržování principu nenahrazování dostupných zdrojů (SQSS č. 8) a omezení výkonu činností, které mohou vykonávat veřejně dostupné služby (pečovatelské služby nebudou přejímat roli běžných veřejných služeb např. v úkonech praní prádla, dovoz obědů, úklid).
- Zadavatelé (obce, kraj) budou vnímat význam a příležitost, kterou v sobě skrývá pečovatelská služba při vhodném nastavení, pro řešení obtížných situací široké skupiny osob na jejich území a budou více otevřeni podpoře tohoto způsobu nastavení pečovatelských služeb na svém území, požadavky a kritéria při poskytování finanční podpory budou více podporovat roli pečovatelských služeb.
Projekt je podpořen z Výzvy č. 27 – Zavádění nových řešení ve službách podporujících sociální začleňování (1) a je spolufinancován Evropskou unií. Registrační číslo projektu je CZ.03.02.02/00/22_027/0001241. Realizace probíhá od září 2023 do konce února 2026 (30 měsíců).
Vstupní evaluační zpráva je zde
[ Rozvoj pečovatelské služby jako základní domácí služby na Praze 3 ]
Projekt byl zaměřen na transformaci Pečovatelské služby Praha 3 a podporu rozvoje sítě sociálních služeb na území Prahy 3. Hlavním cílem bylo posílit roli pečovatelské služby jako základní terénní služby, která včasně reaguje na obtížné situace osob v jejich domácím prostředí a zajistí podporu a péči nejen seniorům, ale i lidem z jiných cílových skupin. Předchází se tak jejich předčasnému vstupu do pobytových služeb.
Cílem projektu bylo:
Hlavním a obecným cílem projektu bylo posílit význam pečovatelské služby v obvodu Prahy 3 s důrazem na zlepšení nastavení péče o osoby závislé na péči v jejich přirozeném prostředí a připravit je na roli pečovatelské služby jako základní služby, která poskytuje odbornou péči a je schopna zachytit a podpořit širokou cílovou skupinu uživatelů (tedy nejen seniorů) v běžném prostředí tak, jak to umožňuje zákon o sociálních službách.
Specifické cíle:
- Zlepšit především časovou dostupnost nabízených služeb pečovatelské služby tak, aby službu mohly začít využívat i osoby s vyšší mírou závislosti a další cílové skupiny (nikoli pouze senioři). U zapojené služby dojde v průběhu projektu k rozšíření provozní doby (na odpolední a večerní hodiny, víkendy a svátky).
- Zvýšit dostupnost a připravenost pečovatelské služby na podporu lidí se zdravotním postižením (fyzickým, mentálním či kombinovaným) i s chronickým onemocněním, včetně dětí a rodin s dětmi v nepříznivé soc. situaci. Díky zvýšení odborných kompetencí a rozšíření cílové skupiny dojde už v průběhu projektu ke zvýšení objemu poskytovaných úkonů péče u těchto cílových skupin.
- Zohledňovat při jednání se zájemcem, zda se jedná o osobu v nepříznivé soc. situaci a zda požadovaný úkon vede k obecnému cíli soc. služeb, tj. k podpoře samostatného života v přirozeném prostředí a k soc. začleňování. Omezit výkon činností, které mohou vykonávat veřejně dostupné služby (nepřejímat jejich roli např. v úkonech praní prádla, dovozu obědů, úklidu apod.).
- Pochopit smysl a kroky změn na straně zadavatelů (MHMP, MČ Praha 3), a také význam a příležitost, kterou pečovatelská služba při vhodném nastavení nabízí pro řešení obtížných situací široké skupiny osob na území Prahy 3. Podpořit tento způsob nastavení pečovatelské služby na celém území Prahy 3. Další konkrétní měřitelné ukazatele jsou uvedeny v následující části „změny a důsledky z realizace“.
Vyhodnocení:
Hlavni shrnuti z dosažených výsledků během realizace projektu jsou:
- Díky realizaci projektu se zvýšil počet hodin poskytnuté přímé péče a současně došlo k nárůstu uživatelů s přiznaným příspěvkem na péči ve III. a IV. stupni závislosti na péči.
- Konkrétně v roce 2019 byla péče poskytována celkem 14 osobám ve III. a IV. stupni závislosti na péči, zatímco k 30. 6. 2022 již byla poskytována 80 osobám.
- Další změnou je zlepšení hodnocení nepříznivé sociální situace a hledání pomoci v běžně dostupných zdrojích, které jsou k dispozici. To se týká např. zajišťování obědů, praní nebo úklidu.
- V rámci změn pečovatelské služby je služba poskytována i o víkendech a svátcích, a to s delší provozní dobou do 20 h. Pečovatelská služba byla poskytována dříve jen seniorům nad 65 let, nově je rozšířena i o další cílové skupiny: rodiny s dětmi, uživatelé ve věku 0—17 let a ve věku 18—65 let.
Další vyhodnocení je v závěrečné publikaci s názvem: Rozvoj pečovatelské služby jako základní služby péče umožňující ŽÍT DOMA – případová studie procesu změny v Pečovatelské službě Praha 3
Projekt je podpořen z Výzvy č. 099 – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce v Praze a je spolufinancován Evropskou unií. Registrační číslo projektu je CZ.03.2.63/0.0/0.0/19_099/0015204. Realizace probíhala od července 2020 do konce října 2022 (28 měsíců).
[ Inovace a rozvoj sytému péče zajišťované v domácím prostředí s důrazem na rozvoj pečovatelské služby]
Projekt zaměřený na podporu rozvoje terénních sociálních služeb a tvorba vyváženého dynamického modelu zajištění sociálních služeb v terénní a pobytové formě realizovaný se Zlínským krajem a obcemi Praha 7 a Praha 8.
Cíle projektu:
- Obecným cílem je vyzkoušet funkčnost nového inovativního řešení podpory pečovatelských služeb, které bude integrovat již získané zkušenosti s procesem transformace, spolu s novými nástroji podpory služeb.
- Cíl na úrovni poskytovatelů sociálních služeb je podpořit nastavení služeb tak, aby bylo umožněno osobám v nepříznivé sociální situaci žít co nejdéle doma s podporou odborné sociální služby.
- Cíle projektu na úrovni zadavatelů/zřizovatelů (tj. nastavení procesů řízení pečovatelských služeb) na úrovni kraje:
- argumentační schopnost a schopnost rozhodování v rámci řízení pečovatelských služeb včetně dynamického modelu
- úprava řízení zřizovaných pečovatelských služeb a podpora při úpravě poskytování služeb na území městských částí
- získat podporu při nastavování systému péče o seniory v nepříznivé sociální situaci a argumentační podporu při vyjednávání jednotlivých kroků transformace.
V rámci projektu bude vytvořen systém podpory transformace pečovatelské služby na úrovni kraje a poskytovatele. Tento systém bude částečně využívat distanční formy vzdělávání, což umožní zapojení většího počtu subjektů současně a prohloubení získaných znalostí. Očekávaným výstupem je podpora dostupnosti terénní služby a nalezení vyváženého dynamického modelu zajištění sociálních služeb v terénní a pobytové formě.
Projekt je podpořen z Výzvy č. 082 – Sociální inovace a mezinárodní spolupráce a je spolufinancován Evropskou unií. Registrační číslo projektu je CZ.03.3.X/0.0/0.0/17_082/0011411. Realizace probíhá od prosince 2019 do konce června 2023 (43 měsíců).
[ Pečovatelská služba – příležitost pro život doma II ]
Realizace projektu probíhala v oficiálním partnerství s krajem Jihomoravským, Karlovarským, Libereckým, a Krajem Vysočina, dále v úzké spolupráci s kraji Středočeským a Pardubickým. Do projektu bylo zapojeno 54 pečovatelských služeb a místně příslušných obcí.
Cíle projektu:
- Podpořit pečovatelské služby v nastavení a realizaci změn v péči o osoby v jejich přirozeném prostředí
- Připravit pečovatelské služby na roli základní služby poskytující odbornou péči, a na roli služby, která je schopna zachytit a podpořit širokou cílovou skupinu v běžném prostředí tak, jak to umožňuje zákon o sociálních službách.
Vyhodnocení: Hlavni shrnuti z dosažených výsledků během realizace projektu jsou:
- Zvýšení počtu hodin poskytnuté péče – během realizace projektu došlo u zapojených služeb ke zvýšení počtu hodin poskytnuté péče o 474 366 hodin (z původních 534 575 hodin v roce 2017 na 1 008 941 hodin v roce 2020). Uvedené zvýšeni činí narůst o 88 %.
- Proměna složení uživatelů s přiznaným příspěvkem na péči (PnP) v roce 2017 a 2020 – z odpovědi od pečovatelských služeb zapojených do projektu vyplynulo, že počet uživatelů bez příspěvku na péči, kterým byla poskytována pečovatelská služba, klesl v uvedeném období o 1766 osob. O 646 osob také klesl počet uživatelů s PnP 1. stupně. Naopak o 482 osob narostl počet uživatelů s PnP 2. stupně, o 255 osob vzrostl počet uživatelů s PnP 3. stupně a o 153 osob vzrostl počet uživatelů s PnP 4. stupně.
- Zvýšení příjmu pečovatelských služeb z úhrad od uživatelů – odpovědi od zapojených pečovatelských služeb ukazují narůst přijmů pečovatelských služeb z úhrad od uživatelů celkem o 14.415.447 Kč. S ohledem na zmíněnou změnu složení uživatelů dle příspěvku na péči došlo ke zvýšení výše úhrad od uživatelů, a to i přes to, že ve zmiňovaném období absolutní pokles uživatelů, protože uživatele s vyšší mírou závislosti využívají odborné pomoci pečovatelské služby ve větším rozsahu.
- Odkazování na běžně dostupné zdroje (dovoz a donáška jídla) – počet uživatelů, kterým služby zajištovaly dovoz a donášku jídla, klesl mezi roky 2017 a 2020 o 2586 uživatelů.
- Počet úkonů dovoz a donáška jídla – u zapojených pečovatelských služeb klesl počet úkonů spojených s dovozem a donáškou jídla o 435 814 (z původních 1 415 711 úkonů na 979 897 úkonů), tedy o 44 %.
Dílčím metodickým výstupem byla i publikace „Žít doma II“ – Cesta proměny pečovatelských služeb k naplnění vize Žít doma.
Projekt byl podpořen z Výzvy č. 071 – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce a byl spolufinancován Evropskou unií. Registrační číslo projektu je CZ.03.2.63/0.0/0.0/17_071/0007656. Realizace probíhala od října 2018 do 30.6.2021.
[ Žít doma ]
Projekt podpořil 41 pečovatelských služeb, které jdou cestou transformace k naplnění vize „ŽÍT DOMA“. Cílem bylo poskytnout pečovatelským službám podporu po skončení první fáze transformace a podpořit a udržet další rozvoj. Budou představeny další příležitosti plynoucí z transformace pečovatelské služby krajům a obcím, aby je podpořily a mohly z nich těžit. Docházelo ke změně obrazu pečovatelské služby, které bude vnímána jako odborná služba poskytující osobám závislým na péči krátkodobou podporu i podporu do konce života v domácím prostředí.
Cílem projektu pro zapojené pečovatelské služby bylo:
- Podpořit pečovatelské služby, které v současnosti procházejí transformací.
- Poskytnout jim následnou podporu po skončení intenzivní fáze transformace a posílit know-how jejich pracovníků v oblasti specifických dovedností souvisejících s různými postiženími/onemocněními.
- Zároveň podpořit vzájemnou spolupráci služeb tak, aby mohly vzájemně těžit ze zkušeností svých kolegů a posilovat se ve svém úsilí. Splnění výše uvedených hlavních cílů v této oblasti povede k poskytování ještě kvalitnější péče v domácím prostředí.
Vyhodnocení: Informačně osvětová kampaň ŽÍT DOMA zasáhla přes 2 053 392 televizních diváků (dle sdělených údajů od České televize), cca 1 854 070 posluchačů regionálních rozhlasových stanic, téměř 900 000 uživatelů Facebooku (imprese 3 082 623 osob) a další osoby prostřednictvím Youtube kanálu.
Počet publikovaných výstupů, článků a rozhovorů na téma ŽÍT DOMA s pomocí pečovatelské služby v tištěných a elektronických médiích činil 323.
Pro podporu kampaně a pro využití zapojenými ale i dalšími odbornými službami byly zveřejněny sady video a audio podpůrných nástrojů, informačních textů, návodů a dalších prostředků pro podporu možnosti setrvávání ve svém přirozeném prostředí, i když je osoba závislá na péči druhých osob.
Projekt byl realizován v partnerství s krajem Jihomoravským, Karlovarským, Libereckým, a Krajem Vysočina, dále v úzké spolupráci s kraji Středočeským a Pardubickým.
Projekt byl podpořen z Výzvy č. 071 – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce a byl spolufinancován Evropskou unií. Registrační číslo projektu je CZ.03.2.63/0.0/0.0/17_071/0007655. Realizace probíhala od ledna 2019 do 30.6.2021.
[ Pečovatelská služba – příležitost pro život doma ]
Projekt byl zaměřen a posílení významu pečovatelské služby, jako základní péčové služby poskytované v domácím prostředí osoby. Projekt byl realizován v partnerství s Karlovarským, Libereckým, a Pardubickým krajem. Zapojeni byli i poskytovatelé služeb ze Středočeského kraj a kraje Vysočina. Do realizace projektu bylo zapojeno 55 poskytovatelů pečovatelské služby.
Vyhodnocení: Služby, které byly do projektu zapojeny, mohou dnes mimo jiné nabídnout pomoc i ve večerních hodinách, o víkendech a během svátků a to za stejných finančních nároků na veřejné rozpočty jako dříve díky optimalizaci procesů v rámci daných služeb. Poskytování pomoci je namířeno na ty, kteří ji opravdu potřebují. Služby už nejsou tak časově zatíženy rozvozem jídla a úklidy, které mohou být zajištěny pomocí běžně dostupných služeb v komunitě, a mohou se více zaměřit na úkony péče nezbytné pro osoby, které chtějí zůstat ve svém domácím prostředí.
Díky projektu se podařilo (srovnání dat při vstupu do projektu – údaje za rok 2015 se závěrečnou fází projektu v roce 2018 tj. po cca 1,5 roku trvání projektu):
- 85 % služeb rozšířilo provozní dobu na průměrných 13 hodin denně včetně víkendů a svátků,
- o 130 % vzrostl počet uživatelů, kteří mají přiznaný nejvyšší stupeň příspěvku na péči, tudíž potřebují velmi intenzivní péči. Tito uživatelé mohou zůstat doma s podporou pečovatelské služby a neodcházet do pobytových zařízení. Z původních 169 na 389 osob s přiznaným nejvyšším stupněm příspěvku na péči.
- o 36 % stoupl počet hodin přímé péče (např. podpora při osobní hygieně, péči o sebe, podávání jídla, doprovody k lékaři). Z původních 379 tisíc na 517 tisíc hodin.
- o 50 % klesl počet uživatelů, kterým pečovatelské služby rozvážely jídlo. Dnes tito lidé využívají běžné místní a komerční služby nabízející rozvážku jídla, která není dotována z veřejných zdrojů.
Projekt byl podpořen z Výzvy č. 023 – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce a byl spolufinancován Evropskou unií. Registrační číslo projektu je CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_023/0001261. Realizace probíhala od října 2016 do konce listopadu 2018 (26 měsíců).
[ Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta
k co nejkvalitnějšímu životu ]
Cílem projektu bylo podpořit pečovatelské služby a domovy pro seniory/se zvláštním režimem na jejich cestě transformace. Jejím jádrem je poskytování takové péče, která lidem umožní zůstat co nejdéle v přirozeném prostředí, v ústavním prostředí pak poskytovat skutečně důstojnou a individuální péči.
Realizace projektu:
- pomohla připravit organizace na spolupráci s rodinou/neformálními pečovateli
- přispěla k systémovému přístupu k práci s odborným know-how
- podpořila organizace ve vhodné prezentaci služeb.
Do realizace projektu bylo zapojeno 9 poskytovatelů pečovatelské služby, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. V rámci projektu vznikla ucelená Metodika spolupráce s rodinou a je podporován proces zavádění konceptu sdílené péče u zapojených poskytovatelů pečovatelské služby, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem.
Projekt byl podpořen z Výzvy č. 023 – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce a byl spolufinancován Evropskou unií. Registrační číslo projektu je CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_023/0001321. Realizace probíhala od prosince 2016 do konce listopadu 2018 (24 měsíců).
[ Rozvoj kritérií jako nezbytná součást
pro poskytování efektivních sociálních služeb ]
Cílem projektu byl rozvoj řízení sítě služeb pro seniory skrze úpravu a zpřesňování kritérií pro přidělování finančních prostředků pro pečovatelskou službu a domovy pro seniory.
Projekt byl zaměřen na rozvoj oblastí přístupů krajů v pěti klíčových oblastech:
- způsoby a formy kvantifikace údajů o krajských sítích služeb
- krajská kritéria vstupu do sítě
- procesy hodnocení efektivity a reporty
- kritéria financování a z toho vyplývající požadavky
- způsoby a procesy kontroly.
Projekt byl podpořen z Výzvy č. 023 – Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce a byl spolufinancován Evropskou unií. Registrační číslo projektu je CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_023/0001400. Realizace probíhala od ledna 2017 do konce června 2019 (30 měsíců).